  • AP130-28WG-7
AP130-28WG-7
advertisement
Manufacturer No:
AP130-28WG-7
HK JDW NO:
233-AP130-28WG-7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AP130-28WG-7
Description:
Fixed 0.95mm Tin AP130 PMIC 3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 14463
Step5Bar-code shipping tag
AP130-28WG-7
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    59
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2016
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Max Output Current
    300mA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 300mA
  • PSRR
    58dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    400mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    350mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    3mm