  • AP1501A-50K5G-13
AP1501A-50K5G-13
advertisement
Manufacturer No:
AP1501A-50K5G-13
HK JDW NO:
233-AP1501A-50K5G-13
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AP1501A-50K5G-13
Description:
4.5V 5-Pin AP1501 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 150kHz Tape & Reel (TR) 5A TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 293
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AP1501A-50K5G-13
    Select All
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5V
  • Topology
    Buck
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Max Input Voltage
    40V
  • Synchronous Rectifier
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    TO-263-5
  • Weight
    1.59999g
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Base Part Number
    AP1501
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    78 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    5A