  • AP1512A-33K5L-13
AP1512A-33K5L-13
advertisement
Manufacturer No:
AP1512A-33K5L-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP1512A-33K5L-13
Package:
TO-263-5
Datasheet:
AP1512A-33K5L-13
Description:
5 Terminals 5-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tape & Reel (TR) TO-263-5
Quantity:
In Stock : 27037
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AP1512A-33K5L-13
  • Package / Case
    TO-263-5
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    1.59999g
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    4
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Input Voltage-Nom
    30V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    3A
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Max Input Voltage
    60V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Switching Frequency
    50kHz