  • AP2125KS-1.8TRG1
AP2125KS-1.8TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2125KS-1.8TRG1
HK JDW NO:
233-AP2125KS-1.8TRG1
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
AP2125KS-1.8TRG1
Description:
Enable Fixed Tin PMIC 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 1943
Step5Bar-code shipping tag
AP2125KS-1.8TRG1
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SC-70-5
  • Weight
    19.986414mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    360mA
  • Polarity
    Positive
  • Operating Supply Current
    60μA
  • Current - Output
    300mA
  • Quiescent Current
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.3V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.36V @ 300mA
  • Max Input Voltage
    6V
  • PSRR
    70db (100Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    300mV