  • AP2204K-1.5TRG1
AP2204K-1.5TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2204K-1.5TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP2204K-1.5TRG1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AP2204K-1.5TRG1
Description:
Enable Fixed Tin PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 15163
Step5Bar-code shipping tag
AP2204K-1.5TRG1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    50μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 150mA
  • Max Input Voltage
    24V
  • PSRR
    60dB (100Hz ~ 1kHz)
  • Reference Voltage
    1.265V
  • Dropout Voltage
    360mV