  • AP2213H-2.5TRG1
AP2213H-2.5TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2213H-2.5TRG1
HK JDW NO:
233-AP2213H-2.5TRG1
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AP2213H-2.5TRG1
Description:
Fixed PMIC TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 17063
Step5Bar-code shipping tag
AP2213H-2.5TRG1
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    SOT-223
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current - Supply (Max)
    28mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    150μA
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    180μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 500mA
  • Max Input Voltage
    18V
  • PSRR
    75dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    350mV