  • AP4340SNTR-G1
AP4340SNTR-G1
advertisement
Manufacturer No:
AP4340SNTR-G1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP4340SNTR-G1
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AP4340SNTR-G1
Description:
3 Terminations4V~5.5V Specialized Power Management ICs1 Functions
Purchasing and Inquiry
AP4340SNTR-G1 Overview
Shipments can be made in the direction of Tape & Reel (TR) .To facilitate transportation, it is packaged the power management in TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 .For ease of adaptability, Surface Mount is an universal mounting method.The power management is targeted at PSR Accelerator and other applications.It is recommended that the operating temperature of the power management ic be set to -40°C~85°C in order to prevent malfunction.The power management operates at a voltage of 4V~5.5V volts.The power management has 3 terminals.It has received high praise as a POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT analog IC.It is equipped with a Surface Mount that facilitates mounting on a PCB or other board.The power manager is supplied with 5V voltage and is capable of performing a wide range of demanding tasks.It operates on a voltage of 240μA volts.In order for the ic supplies to begin working, it must have at least 4V .Keeping the output quality high requires collaboration among 1 channels.Voltages greater than 5.5V should not be applied to the power supply ic.Currently, the ic power supply should have a 34mA output.
AP4340SNTR-G1 Features
Mainly used in PSR Accelerator applications
Operating temperature: -40°C~85°C
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT analog IC
AP4340SNTR-G1 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AP4340SNTR-G1Power Management applications.
  • Networking Equipment
  • Motherboard
  • Applications Processors
  • Electronic Test Instrumentation
  • Industrial/ATE
  • Server Backplane Systems
  • Optical imaging payload
  • SSTL-2 Termination
  • Isolated DC-DC Modules
  • HSTL Termination
Step5Bar-code shipping tag
AP4340SNTR-G1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    PSR Accelerator
  • Max Power Dissipation
    1.4W
  • Voltage - Supply
    4V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    240μA
  • Output Current
    34mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Threshold Voltage
    4.6V
  • Undervoltage Threshold
    4.65V
  • Overvoltage Threshold
    5.6V
  • Number of Monitored Inputs
  • Height
    700μm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.4mm