  • AP6015-25M10G-13
AP6015-25M10G-13
advertisement
Manufacturer No:
AP6015-25M10G-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP6015-25M10G-13
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AP6015-25M10G-13
Description:
10 Terminals 2.5V 10-Pin AP6015 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
AP6015-25M10G-13 Overview
As a result of the use of the Tape & Reel (TR) package, the performance of this voltage regulator is optimized. In this voltage regulator, there are a total of 10 terminations. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. As you can see, this DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. Voltage regulators should be operated at -40°C~85°C TA temperature while operating. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 1MHz. Input voltage 2.5V is the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage required for operation of the voltage regulators. Its 260 peak reflow temperature makes this regulator essentially indestructible. For operation, switching regulator requires a nominal input voltage of 3.6V. There is a subcategory called Switching Regulator or Controllers that includes this voltage regulator. DC/DC regulators of this type are part of the AP6015 family of voltage regulator 12vs. The voltage DC DC switching regulator can provide is up to 2.5V volts. There are 10 pins used for switching regulator operation. The output voltage of this voltage regulator 12v should at least be set at 2.5V volts at all times. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 800mA A. Switching regulators such as this operate from voltages of 5.5V.
AP6015-25M10G-13 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
10 pins
Operating supply voltage of 5.5V
AP6015-25M10G-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AP6015-25M10G-13 Voltage Regulators applications.
  • Digital video recorders
  • Serial communication converter
  • Photovoltaic power
  • Various CNC machine tools
  • Automation technology
  • Electric water heaters
  • Access control systems
  • Surface processing equipment
  • Imported equipment
  • Textile machinery
Step5Bar-code shipping tag
AP6015-25M10G-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    143.193441mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AP6015
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    94 %
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V