  • APC-35-1050
APC-35-1050
advertisement
Manufacturer No:
APC-35-1050
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-APC-35-1050
Package:
Module
Datasheet:
APC-35-1050
Description:
Quantity:
In Stock : 15105
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APC-35-1050
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    179.999996g
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Series
    APC-35 (35W)
  • Size / Dimension
    3.31Lx2.24W x 1.16 H 84.0mmx57.0mmx29.5mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Power (Watts)
    35W
  • Voltage - Rated
    370V
  • Depth
    57mm
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    264VAC
  • Voltage - Output 1
    33V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    1.05A
  • Output Power
    34.7W
  • Voltage - Output
    11V~33V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    1.05A
  • Max Output Power
    34.7W
  • Max Input Current
    750mA
  • Height
    38.608mm