  • APHB1608SGNC
APHB1608SGNC
advertisement
Manufacturer No:
APHB1608SGNC
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-APHB1608SGNC
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
APHB1608SGNC
Description:
LED 565/607NM G/O 1.6X0.8MM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APHB1608SGNC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.60mm Lx0.80mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green, Orange
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.2mm
  • Configuration
    Independent
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V Green 2.05V Orange
  • Viewing Angle
    130°
  • Optoelectronic Device Type
    DUAL COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Current - Test
    20mA Green 20mA Orange
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.60mmx0.80mm