  • APS-160ETD271MJA5S
APS-160ETD271MJA5S
advertisement
Manufacturer No:
APS-160ETD271MJA5S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APS-160ETD271MJA5S
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
APS-160ETD271MJA5S Overview
In order to power systems, 4.53A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.The device has an ESR of 14mOhm.The dissipation factor of the part is 0.12 %.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
APS-160ETD271MJA5S Features
4.53A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APS-160ETD271MJA5S Applications
There are a lot of United Chemi-Con APS-160ETD271MJA5S applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
APS-160ETD271MJA5S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    NPCAP™-PS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.05A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.53A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm