  • APS-250ELL101MJC5S
APS-250ELL101MJC5S
advertisement
Manufacturer No:
APS-250ELL101MJC5S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APS-250ELL101MJC5S
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
NPCAP™-PS Series 100μF 25V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 100μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to NPCAP™-PS series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the APS-250ELL101MJC5S capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. United Chemi-Con APS-250ELL101MJC5S is suitable to conduct the ripple current at 4.32A. APS-250ELL101MJC5S Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 25V. APS-250ELL101MJC5S Capacitor. It has Radial terminations in total.
NPCAP™-PS Series
Capacitance: 100μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of APS-250ELL101MJC5S Aluminum Polymer Capacitors.
  • Decoupling Noise Filtering
  • PFC
  • To reduce power noise & signal noise
  • Voltage Doubling
  • Coupling or blocking
  • Frequency Converters
  • Motor Control
  • Spot Welding
  • Lighting Ballast
  • UPS Buffering
Step5Bar-code shipping tag
APS-250ELL101MJC5S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    NPCAP™-PS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.32A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.32A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm