  • APSA2R5ELL391MFA5S
APSA2R5ELL391MFA5S
advertisement
Manufacturer No:
APSA2R5ELL391MFA5S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APSA2R5ELL391MFA5S
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
APSA2R5ELL391MFA5S Overview
There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 20mOhm on this electrical device.It is important to note that the part has a dissipation factor of 0.12 %.
APSA2R5ELL391MFA5S Features
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
APSA2R5ELL391MFA5S Applications
There are a lot of United Chemi-Con APSA2R5ELL391MFA5S applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
APSA2R5ELL391MFA5S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Ripple Current
    3.16A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    10.795mm
  • Length
    10.5mm