  • APSF2R0ELL102MF08S
APSF2R0ELL102MF08S
advertisement
Manufacturer No:
APSF2R0ELL102MF08S
HK JDW NO:
856-APSF2R0ELL102MF08S
Purchasing and Inquiry
APSF2R0ELL102MF08S Overview
5.9A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 5mOhm.There is a dissipation factor of 0.1 % for the part.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APSF2R0ELL102MF08S Features
5.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APSF2R0ELL102MF08S Applications
There are a lot of United Chemi-Con APSF2R0ELL102MF08S applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APSF2R0ELL102MF08S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Series
    NPCAP™-PSF
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.9A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.9A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm