  • APSG160ELL271MF08J
APSG160ELL271MF08J
advertisement
Manufacturer No:
APSG160ELL271MF08J
HK JDW NO:
856-APSG160ELL271MF08J
Purchasing and Inquiry
APSG160ELL271MF08J Overview
For power systems, 5.08A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.A value of 10mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APSG160ELL271MF08J Features
5.08A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APSG160ELL271MF08J Applications
There are a lot of United Chemi-Con APSG160ELL271MF08J applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APSG160ELL271MF08J
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    NPCAP™-PSG
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.08A
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.08A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm