  • APSG160ELL271MF08S
APSG160ELL271MF08S
advertisement
Manufacturer No:
APSG160ELL271MF08S
HK JDW NO:
856-APSG160ELL271MF08S
Purchasing and Inquiry
APSG160ELL271MF08S Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 3.8A @ 100kHz to power systems.There is a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.12 %.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
APSG160ELL271MF08S Features
3.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APSG160ELL271MF08S Applications
There are a lot of United Chemi-Con APSG160ELL271MF08S applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APSG160ELL271MF08S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
    NPCAP™-PSG
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.8A
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm