  • APSJ2R5ELL561MF08J
APSJ2R5ELL561MF08J
advertisement
Manufacturer No:
APSJ2R5ELL561MF08J
HK JDW NO:
856-APSJ2R5ELL561MF08J
Purchasing and Inquiry
APSJ2R5ELL561MF08J Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 6.5A @ 100kHz.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 4mOhm, this electrical device works as follows.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 650mA @ 120Hz so it is able to operate properly.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
APSJ2R5ELL561MF08J Features
6.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 4mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APSJ2R5ELL561MF08J Applications
There are a lot of United Chemi-Con APSJ2R5ELL561MF08J applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APSJ2R5ELL561MF08J
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    NPCAP™-PSJ
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    560μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    650mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm