  • APSK2R5ELL221ME08S
APSK2R5ELL221ME08S
advertisement
Manufacturer No:
APSK2R5ELL221ME08S
HK JDW NO:
856-APSK2R5ELL221ME08S
Purchasing and Inquiry
APSK2R5ELL221ME08S Overview
4.35A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm is observed in this electrical device.Dissipation factor of the part is 0.1 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APSK2R5ELL221ME08S Features
4.35A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APSK2R5ELL221ME08S Applications
There are a lot of United Chemi-Con APSK2R5ELL221ME08S applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APSK2R5ELL221ME08S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Series
    NPCAP™-PSK
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.35A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.35A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm