  • APT100F50J
APT100F50J
advertisement
Manufacturer No:
APT100F50J
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT100F50J
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT100F50J
Description:
MOSFET N-CH 500V 103A SOT227
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT100F50J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    POWER MOS 8™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    960W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    960W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    105 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    36m Ω @ 75A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    24600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    103A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    620nC @ 10V
  • Rise Time
    125ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    90 ns
  • Turn-Off Delay Time
    280 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    103A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.038Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V