  • APT15DQ120KG
APT15DQ120KG
advertisement
Manufacturer No:
APT15DQ120KG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT15DQ120KG
Package:
TO-220-2
Datasheet:
APT15DQ120KG
Purchasing and Inquiry
APT15DQ120KG Overview
Devices like this have an average rectified current of 15A volts.A value of 15A is the maximum forward current that can be allowed.Having a current rating of 15A, it can carry an indefinite amount of current without deterioration.Surge currents are limited to 110A.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 100μA.
APT15DQ120KG Features
an average rectified current of 15A volts
a current rating of 15A
the peak reverse is 100μA
APT15DQ120KG Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APT15DQ120KG applications of single-phase diode rectifier.
  • Polarity Protection Diode
  • DC motor control and drives
  • Power converters
  • Ultra High-Speed Switching
  • Welders
  • Reverse Polarity Protection
  • Freewheeling
  • Switching Diode
  • Battery chargers
  • Recirculating Diode
Step5Bar-code shipping tag
APT15DQ120KG
    Select All
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Forward Voltage
    3.3V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    240 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AC
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    110A
  • Recovery Time
    21 ns
  • Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Height
    9.19mm
  • Length
    10.26mm
  • Width
    4.72mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Weight
    6.000006g
  • Diode Element Material
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Technology
    AVALANCHE
  • Current Rating
    15A
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1200V
  • Output Current
    15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.3V @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    110A