  • APT15GT60BRDQ1G
APT15GT60BRDQ1G
advertisement
Manufacturer No:
APT15GT60BRDQ1G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT15GT60BRDQ1G
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT15GT60BRDQ1G
Description:
IGBT 600V 42A 184W TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT15GT60BRDQ1G
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    Thunderbolt IGBT®
  • JESD-609 Code
    e1
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    184W
  • Current Rating
    42A
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    42A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    14 ns
  • Test Condition
    400V, 15A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    225 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    75nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    45A
  • Td (on/off) @ 25°C
    6ns/105ns
  • Switching Energy
    150μJ (on), 215μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    30V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V