  • APT33N90JCU3
APT33N90JCU3
advertisement
Manufacturer No:
APT33N90JCU3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT33N90JCU3
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT33N90JCU3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tray 120m Ω @ 26A, 10V ±20V 6800pF @ 100V 270nC @ 10V 900V SOT-227-4, miniBLOC
Quantity:
In Stock : 14996
Step5Bar-code shipping tag
APT33N90JCU3
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, ULTRA-LOW RESISTANCE
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    290W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    290W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    120m Ω @ 26A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 3mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6800pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    33A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    270nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    900V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    33A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    75A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    900V