  • APT44F80L
APT44F80L
advertisement
Manufacturer No:
APT44F80L
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT44F80L
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
APT44F80L
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 240m Ω @ 24A, 10V ±30V 9330pF @ 25V 305nC @ 10V TO-264-3, TO-264AA
Quantity:
In Stock : 5420
Step5Bar-code shipping tag
APT44F80L
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    PURE MATTE TIN
  • Additional Feature
    FAST SWITCHING, AVALANCHE RATED
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Current Rating
    44A
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    1135W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    55 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    240m Ω @ 24A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 2.5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    9330pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    47A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    305nC @ 10V
  • Rise Time
    75ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    70 ns
  • Turn-Off Delay Time
    230 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    47A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.24Ohm