  • APT60M75L2LLG
APT60M75L2LLG
advertisement
Manufacturer No:
APT60M75L2LLG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT60M75L2LLG
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
APT60M75L2LLG
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 75m Ω @ 36.5A, 10V ±30V 8930pF @ 25V 195nC @ 10V TO-264-3, TO-264AA
Quantity:
In Stock : 17019
Step5Bar-code shipping tag
APT60M75L2LLG
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    1997
  • Series
    POWER MOS 7®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Current Rating
    73A
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    893W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    23 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    75m Ω @ 36.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8930pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    73A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    195nC @ 10V
  • Rise Time
    19ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    8 ns
  • Turn-Off Delay Time
    55 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    73A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.075Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    292A