  • APT75GN120JDQ3G
APT75GN120JDQ3G
advertisement
Manufacturer No:
APT75GN120JDQ3G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT75GN120JDQ3G
Package:
ISOTOP
Datasheet:
APT75GN120JDQ3G
Description:
IGBT MOD 1200V 124A 379W ISOTOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT75GN120JDQ3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2005
  • Part Status
    Discontinued
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    379W
  • Current Rating
    124A
  • Configuration
    Single
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Max
    379W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    124A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    200μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    124A
  • Input Capacitance
    4.8nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 75A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    4.8nF @ 25V