  • APT75GP120B2G
APT75GP120B2G
advertisement
Manufacturer No:
APT75GP120B2G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT75GP120B2G
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
APT75GP120B2G
Description:
IGBT 1200V 100A 1042W TMAX
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT75GP120B2G
  • Length
    21.46mm
  • Width
    16.26mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3 Variant
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    POWER MOS 7®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    ULTRA FAST, LOW CONDUCTION LOSS
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    1.042kW
  • Current Rating
    100A
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    1042W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    100A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3.3V
  • Turn On Time
    60 ns
  • Test Condition
    600V, 75A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.9V @ 15V, 75A
  • Continuous Collector Current
    100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    359 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    320nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    300A
  • Td (on/off) @ 25°C
    20ns/163ns
  • Switching Energy
    1620μJ (on), 2500μJ (off)
  • Height
    5.31mm