  • APT84F50L
APT84F50L
advertisement
Manufacturer No:
APT84F50L
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT84F50L
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
APT84F50L
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 65m Ω @ 42A, 10V ±30V 13500pF @ 25V 340nC @ 10V 500V TO-264-3, TO-264AA
Quantity:
In Stock : 14542
Step5Bar-code shipping tag
APT84F50L
    Select All
  • Fall Time (Typ)
    50 ns
  • Turn-Off Delay Time
    155 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    84A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.065Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    270A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWER MOS 8™
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    PURE MATTE TIN
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, HIGH RELIABILITY
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    1135W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    60 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    65m Ω @ 42A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 2.5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    13500pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    84A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    340nC @ 10V
  • Rise Time
    70ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V