  • APTGF300DA120G
APTGF300DA120G
advertisement
Manufacturer No:
APTGF300DA120G
HK JDW NO:
523-APTGF300DA120G
Package:
SP6
Datasheet:
APTGF300DA120G
Description:
IGBT MODULE 1200V 400A 1780W SP6
Step5Bar-code shipping tag
APTGF300DA120G
  • Package / Case
    SP6
  • Number of Pins
    5
  • Published
    2012
  • Number of Terminations
    5
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    1.78kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1780W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    400A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    500μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    21nF
  • Turn On Time
    190 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.9V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    400 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    21nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    3.9 V