  • APTGF90H60TG
APTGF90H60TG
advertisement
Manufacturer No:
APTGF90H60TG
HK JDW NO:
523-APTGF90H60TG
Package:
SP4
Datasheet:
APTGF90H60TG
Description:
IGBT MODULE NPT FULL BRIDGE SP4
Step5Bar-code shipping tag
APTGF90H60TG
  • Package / Case
    SP4
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2006
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    14
  • Max Power Dissipation
    416W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    Full Bridge Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    416W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.5V
  • Max Collector Current
    110A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    4.3nF
  • Turn On Time
    51 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 90A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    210 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    4.3nF @ 25V