  • APTGLQ100DA120T1G
APTGLQ100DA120T1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGLQ100DA120T1G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTGLQ100DA120T1G
Package:
Module
Datasheet:
APTGLQ100DA120T1G
Description:
IGBT MODULE 1200V 170A 520W SP1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APTGLQ100DA120T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Supplier Device Package
    SP1
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Configuration
    Boost Chopper
  • Power - Max
    520W
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    50μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    170A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.42V @ 15V, 100A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6.15nF @ 25V