  • APTGLQ150H120G
APTGLQ150H120G
advertisement
Manufacturer No:
APTGLQ150H120G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTGLQ150H120G
Package:
Module
Datasheet:
APTGLQ150H120G
Description:
IGBT MODULE 1200V 250A 750W SP6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APTGLQ150H120G
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Configuration
    Full Bridge
  • Power - Max
    750W
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    250A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 150A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    8.8nF @ 25V