  • APTGLQ300A120G
APTGLQ300A120G
advertisement
Manufacturer No:
APTGLQ300A120G
HK JDW NO:
523-APTGLQ300A120G
Package:
Module
Datasheet:
APTGLQ300A120G
Description:
IGBT MODULE 1200V 500A 1500W SP6
Step5Bar-code shipping tag
APTGLQ300A120G
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Supplier Device Package
    SP6
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    1500W
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    200μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    500A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.42V @ 15V, 300A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    17.6nF @ 25V