  • APTGT100BB60T3G
APTGT100BB60T3G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT100BB60T3G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTGT100BB60T3G
Package:
SP3
Datasheet:
APTGT100BB60T3G
Description:
IGBT MODULE 600V 150A 340W SP3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APTGT100BB60T3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Screw, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SP3
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    340W
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    340W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    150A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    6.1nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 100A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6.1nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    1.9 V