  • APTGT150A1202G
APTGT150A1202G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT150A1202G
HK JDW NO:
523-APTGT150A1202G
Package:
SP2
Datasheet:
APTGT150A1202G
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 220A 18-Pin Case SP-2
Step5Bar-code shipping tag
APTGT150A1202G
  • Package / Case
    SP2
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    690W
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    690W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    220A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    50μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    10.7nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 150A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    10.7nF @ 25V