  • APTGT150A60T1G
APTGT150A60T1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT150A60T1G
HK JDW NO:
523-APTGT150A60T1G
Package:
SP1
Datasheet:
APTGT150A60T1G
Description:
IGBT MODULE 600V 225A 480W SP1
Step5Bar-code shipping tag
APTGT150A60T1G
  • Max Power Dissipation
    480W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    480W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    225A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    9.2nF
  • Turn On Time
    180 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    370 ns
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9.2nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    1.9 V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    SP1
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ