  • APTGT150DH60TG
APTGT150DH60TG
advertisement
Manufacturer No:
APTGT150DH60TG
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTGT150DH60TG
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT150DH60TG
Description:
Trans IGBT Module N-CH 600V 225A 20-Pin Case SP-4
Step5Bar-code shipping tag
APTGT150DH60TG
    Select All
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Asymmetrical Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    480W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    225A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    9.2nF
  • Turn On Time
    180 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    370 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9.2nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    SP4
  • Number of Pins
    20
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    480W