  • APTGT150DU120TG
APTGT150DU120TG
advertisement
Manufacturer No:
APTGT150DU120TG
HK JDW NO:
523-APTGT150DU120TG
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT150DU120TG
Description:
IGBT MODULE 1200V 220A 690W SP4
Step5Bar-code shipping tag
APTGT150DU120TG
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    SP4
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Max Power Dissipation
    690W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    12
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X12
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Dual, Common Source
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    690W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    220A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    10.7nF
  • Turn On Time
    335 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    10.7nF @ 25V