  • APTGT25SK120D1G
APTGT25SK120D1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT25SK120D1G
HK JDW NO:
523-APTGT25SK120D1G
Package:
D1
Datasheet:
Description:
IGBT MODULE 1200V 40A 140W D1
Step5Bar-code shipping tag
APTGT25SK120D1G
  • Package / Case
    D1
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    7
  • Max Power Dissipation
    140W
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Power - Max
    140W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    40A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    1.8nF
  • Turn On Time
    280 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    830 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.8nF @ 25V