  • APTGT25X120T3G
APTGT25X120T3G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT25X120T3G
HK JDW NO:
523-APTGT25X120T3G
Package:
SP3
Datasheet:
APTGT25X120T3G
Description:
IGBT MODULE TRENCH 3PH BRDG SP3
Step5Bar-code shipping tag
APTGT25X120T3G
  • Package / Case
    SP3
  • Number of Pins
    22
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2007
  • Number of Terminations
    25
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    156W
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    25
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X25
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Power - Max
    156W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    40A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    1.8nF
  • Turn On Time
    140 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.8nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.1 V