  • APTGT300DU60G
APTGT300DU60G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT300DU60G
HK JDW NO:
523-APTGT300DU60G
Package:
SP6
Datasheet:
APTGT300DU60G
Description:
IGBT MODULE 600V 430A 1150W SP6
Step5Bar-code shipping tag
APTGT300DU60G
  • Package / Case
    SP6
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2006
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Max Power Dissipation
    1.15kW
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Dual, Common Source
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    1150W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    430A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    350μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    24nF
  • Turn On Time
    170 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    320 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    24nF @ 25V