  • APTGT300SK170D3G
APTGT300SK170D3G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT300SK170D3G
HK JDW NO:
523-APTGT300SK170D3G
Package:
D-3 Module
Datasheet:
APTGT300SK170D3G
Description:
IGBT MODULE 1700V 530A 1470W D3
Step5Bar-code shipping tag
APTGT300SK170D3G
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    D-3 Module
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    1.47kW
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    1470W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    530A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    8mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Input Capacitance
    26nF
  • Turn On Time
    430 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1200 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    26nF @ 25V