  • APTGT35SK120D1G
APTGT35SK120D1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT35SK120D1G
HK JDW NO:
523-APTGT35SK120D1G
Package:
D1
Datasheet:
APTGT35SK120D1G
Description:
IGBT MODULE 1200V 55A 205W D1
Step5Bar-code shipping tag
APTGT35SK120D1G
  • Package / Case
    D1
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    7
  • Max Power Dissipation
    205W
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    205W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    55A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    2.5nF
  • Turn On Time
    280 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 35A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    830 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    2.5nF @ 25V