  • APTGT50DH120T3G
APTGT50DH120T3G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT50DH120T3G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTGT50DH120T3G
Package:
SP3
Datasheet:
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 75A 16-Pin Case SP-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APTGT50DH120T3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SP3
  • Number of Pins
    16
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    277W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    25
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X11
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Asymmetrical Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    277W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    75A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    3.6nF
  • Turn On Time
    140 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.6nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.1 V