  • APTGT50X60T3G
APTGT50X60T3G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT50X60T3G
HK JDW NO:
523-APTGT50X60T3G
Package:
SP3
Datasheet:
APTGT50X60T3G
Description:
IGBT MODULE 600V 80A 176W SP3
Step5Bar-code shipping tag
APTGT50X60T3G
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    SP3
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    25
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    176W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    25
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X25
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    110 ns
  • Power - Max
    176W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
    Standard
  • Turn-Off Delay Time
    200 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    80A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.5V
  • Input Capacitance
    3.15nF
  • Turn On Time
    170 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    310 ns
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.15nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    1.9 V
  • Height
    11.5mm
  • Length
    73.4mm
  • Width
    40.8mm