  • APTGT75A120TG
APTGT75A120TG
advertisement
Manufacturer No:
APTGT75A120TG
HK JDW NO:
523-APTGT75A120TG
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT75A120TG
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 100A 20-Pin Case SP-4
Step5Bar-code shipping tag
APTGT75A120TG
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    5.34nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    SP4
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    12
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Max Power Dissipation
    350W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    12
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X12
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    350W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    100A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    5.34nF
  • Turn On Time
    335 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 75A