  • APX803L05-28SA-7
APX803L05-28SA-7
advertisement
Manufacturer No:
APX803L05-28SA-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-APX803L05-28SA-7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
APX803L05-28SA-7
Description:
2.6V3 Terminals Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
APX803L05-28SA-7 Overview
As you can see, this power management is mounted through 3 terminals. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Please refer to this PMIC for 1 functions. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. In this PMIC, you can find TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions for your reference. There are a lot of similarities between this IC management and other Simple Reset/Power-On Reset products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. When a supply voltage of 2.6V is applied to the power ic, it conducts. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. Power management recommends the Surface Mount mounting type. It is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~85°C TA. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector.
APX803L05-28SA-7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
APX803L05-28SA-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated APX803L05-28SA-7 Voltage Supervisors applications.
  • Military communications
  • Detection of phase loss
  • Important electronics for automotive protection
  • Efficient information transmission
  • Smartphones
  • Precision measurement
  • Leakage current detection
  • Refrigeration
  • Unattended substation automation
  • Power distribution systems of ICU
Step5Bar-code shipping tag
APX803L05-28SA-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.6V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.9V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    35ms Minimum
  • Length
    2.9mm