  • APX803L05-46SA-7
APX803L05-46SA-7
advertisement
Manufacturer No:
APX803L05-46SA-7
HK JDW NO:
233-APX803L05-46SA-7
Datasheet:
APX803L05-46SA-7
Description:
4.4V3 Terminals Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
APX803L05-46SA-7 Overview
Power management is mounted through 3 terminals. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. In this IC management you will find TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions for you to refer to. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. When 4.4V is applied to the power ic, it conducts. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. Mounting type Surface Mount is recommended. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~85°C TA. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Open Drain or Open Collector.
APX803L05-46SA-7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
APX803L05-46SA-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated APX803L05-46SA-7 Voltage Supervisors applications.
  • Fire equipment power monitoring system
  • Analog circuit
  • Leakage current detection
  • Power distribution systems of operating room
  • Radio
  • Important electronics for automotive protection
  • Radar
  • Set top box
  • Efficient information transmission
  • Microcontroller system
Step5Bar-code shipping tag
APX803L05-46SA-7
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Supply Voltage
    4.4V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.9V
  • Voltage - Threshold
    4.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    35ms Minimum
  • Length
    2.9mm