  • APXA100ARA560MF55G
APXA100ARA560MF55G
advertisement
Manufacturer No:
APXA100ARA560MF55G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXA100ARA560MF55G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXA100ARA560MF55G Overview
In order to power systems, 2.25A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 31mOhm.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
APXA100ARA560MF55G Features
2.25A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 31mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXA100ARA560MF55G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXA100ARA560MF55G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
APXA100ARA560MF55G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    NPCAP™-PXA
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    31mOhm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.25A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.25A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.205 5.20mm