  • APXE100ARA680ME61G
APXE100ARA680ME61G
advertisement
Manufacturer No:
APXE100ARA680ME61G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXE100ARA680ME61G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXE100ARA680ME61G Overview
System power is determined by 2.31A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 28mOhm.Moreover, the part has a dissipation factor 0.12 %.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
APXE100ARA680ME61G Features
2.31A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXE100ARA680ME61G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXE100ARA680ME61G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
APXE100ARA680ME61G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    NPCAP™-PXE
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    28mOhm
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    136μA
  • Ripple Current
    2.31A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.31A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    5.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm