  • APXE160ARA680MF61G
APXE160ARA680MF61G
advertisement
Manufacturer No:
APXE160ARA680MF61G
HK JDW NO:
856-APXE160ARA680MF61G
Purchasing and Inquiry
APXE160ARA680MF61G Overview
2.39A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.The device has an ESR of 28mOhm.Dissipation factor of 0.12 % is important to note for the part.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
APXE160ARA680MF61G Features
2.39A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXE160ARA680MF61G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXE160ARA680MF61G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXE160ARA680MF61G
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Resistance
    28mOhm
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    217μA
  • Ripple Current
    2.39A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.39A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    6.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm